چرم اشبالت

•چرم اشبالت چیست؟ به طور خلاصه به سطح زیرین پوست گاو یا گوساله اشبالت می‌گویند. اشبالت یا اشپالت، بخشی از چرم است که قسمت براق و صاف آن برداشته شده و به صورت سطحی پرزدار پرداخت شده است. درواقع پوست چرم دباغی شده، ضخامت بسیار بالایی دارد به طوریکه قبل از برش و ورقه ورقه کردن، چیزی بالغ بر ۶ الی ۸ میلیمتر است. این ضخامت چرم چندان کارآمد نیست از همین رو آن را به لایه‏‏‌های نازکتر با ضخامت کمتر تقسیم کرده و برش می‌زنند تا از لایه ی تحتانی آن اشبالت به دست آید.
•روی چرم (محل رویش مو) بهترین قسمت چرم است که اکثر چرم‏‏‌های رویه و نبوک از این قسمت بدست می‌آید. به این بخش از چرم full grain گفته می‌شود. قسمت دوم چرم کمی پایین تر از فول گرین است و به آن top grain گفته می‌شود. اما قسمت تحتانی پوست چرم که معمولاً از مرغوبیت کمتری برخوردار است، جیر یا suede نامیده می‌شود. چرم اشبالت از این قسمت بدست می‌آید. البته پس از آنکه سطح این قسمت را صیقل دادند و حالتی مخملی پیدا کرد. به همین دلیل اشبالت شبیه جیر است، با این تفاوت که اشبالت نسبت به جیر در سطح کیفی پایین تری محسوب و طبقه بندی می‌گردد.
•بارزترین مشخصه چرم اشپالت حالت پرزدار آن می باشد که در دوطرف دیده می شود و قسمت رویه ی آن نرم تر است. اشپالت ها در قسمت زیر شکم و ساق در کشیده ترین حالت خود قرار دارند باید به دقت دورگیری شوند و قسمت های ضعیف و نازک حذف شده و بهترین ها باقی بماند به این محصول پس از آخرین لایه برداری و کسب ضخامت نهایی اشپالت ناحیه پشتی گویند.
•اشپالت ها دارای مزایا و برتری هایی هستند که می توان به برش آسان، مقرون به صرفه بودن و کارکشی راحت اشاره کرد که در فرایند تولید بیش از حد مجاز، اجازه ی کشیدن را ندهد. در پشت اشپالت ها می توان جهت افزایش مقاومت کشی یک تقویت کننده استفاده کرد و میزان کشش و حفظ شکل آن را کنترل کرد. اشپالت ها بسیار نرم بوده و پرزهای لطیف آن پوشش جذابی را به آن می بخشد. یکی دیگر از ویژگی های اشپالت منعطف بودن آن است که می توان به راحتی برای تولید لباس، لوازم جانبی، کیف و … آن را فرم داد و به شکل قالب مورد نظر در آورد. در گروه چرم های اشپالت طبیعی به نوعی از آن که کاربرد فراوانی در تولید کیف و کفش دارد، چرم سوپر طبیعی اشپالت می گویند.
•اشبالت طبیعی دارای سطح معمولاً ضخیم و جنسی بسیار محکم است که با عملیات دباغی و رنگ آمیزی در کارخانجات چرم سازی جلوه ای بسیار زیبا به نیز به آن اضافه شده است. چرم اشبالت در صنایع کیف دوزی، چرم دوزی، کفش، مبل و صندلی و … استفاده دارد. در محصولاتی که با اشبالت ساخته می‌شود می‌توان زیبایی و استحکام را با هم در اختیار داشت. نگهداری از محصولات اشبالت و پاک کردن آن روش خاصی دارد که با استفاده از آن می‌توان مدت بسیار بیشتری از آن استفاد کرد و زیبایی محصول را نیز نگه داشت.